• Unde să faci o călătorie scurtă în septembrie

Bun găsit!

Iată încă un început care se petrece în ‘’anotimpul începuturilor’’ cum îl numesc eu.
    Este vorba de începutul anului școlar preuniversitar.
    Câte amintiri nu se trezesc la fiecare început de an școlar!
    Anotimpul  acesta al culorilor din expoziții sau din natură ne face luminoși, calzi, deschiși dând start derulării imaginilor încărcate de emoții.
    Retrăiești și tu vremea începutului plin de speranța, de emoția revederii prietenilor, colegilor?

Dar să lăsăm nostalgia la o parte.
    Să spunem succes tuturor celor care au luat start-ul în anul școlar, iar
    noi, cei mai puțin implicați, să ne vedem de ale noastre.

Știu că toamna se fac multe chestii, a se citi pregătiri, pentru iarnă, dar nu despre asta vreau să îți vorbesc acum 😊.

Unii dintre noi, (încă) așteaptă sau se pregătesc pentru vacanță.
    Locuri cu soare, temperaturi potrivite din fericire există aşa că … la drum!
    Fără a părăsi însă meleagurile noastre, zic să ne mai bucurăm de zilele calde și frumoase pe care ni le oferă acest Septembrie.

Până una alta, aș împărtăși cu voi o poveste de călătorie, a unui drum scurt făcut la Drăgășani.

Profitând de un eveniment plăcut de familie care s-a petrecut acolo, m-am bucurat de frumusețea acestui loc.
    Uite că tot la nostalgie am ajuns.

Ce să fac dacă sunt o sensibilă şi o sentimentală?
    La fel ca în cazul fiecărui început de an școlar/universitar și în cel al fiecărui început de drum în doi, retrăiesc emoții și amintiri.

Dragilor va spun din nou, casă de piatră,  drum lin, pe care să mergeți alături cu înțelegere,  respect, sănătate și iubire.

Buuun.
    Acestea fiind zise, ideea principială de fapt este cea de călătorie.
    O scurtă călătorie într-un alt loc din România mea frumoasă.

Sugestia mea pentru tine este să alegi cu încredere Drăgășani ca destinație pentru un weekend  sau 2-3 zile libere.
    Te va surprinde plăcut, cu aerul său de provincie în adevăratul sens al cuvântului, cu sentimentul că aici și acum este locul și momentul în care trebuie să -ți faci un fel de bilanț, să închei frumos vara.
    Să culegi ce ai semănat.
    Am la activ ceva podgorii vizitate, crame cu vinuri și degustări,  dar iată că la Drăgășani am fost luată prin surprindere.

Să descoperi priveliștea unei podgorii imense, aromele strugurilor, dar și regalul de culori întregit de mirosul de glicină, este cu adevărat surprinzător de frumos și plăcut!

Pentru că scopul vizitei mele la Drăgășani fost participarea la evenimentul amintit, nu am amănunte de povestit despre obiectivele, podgoriile sau cramele din zonă.
    Dar îți pot confirma că vinul, cel degustat de mine alb-roze, este foarte bun.
    Unul care dezleagă limba instant 😊.
    Parol!

Am luat însă ‘’notițe’’ și am aflat pentru tine că poți face o plimbare până la Conac.
    Sau, că te poți caza la Vila Dobruşa una din cele mai superbe locații, apoi ai posibilitatea de a  vizita crama Avincis care are soiuri păstrate de peste 50 de ani.
    Aici vei afla cum se produce vinul și vei avea ocazia să deguști licoarea bahică.

Am mai aflat că lângă Vila Dobruşa se află o construcție, bell-vue, de unde se poate vedea fabuloasa imagine a dealurilor îmbrăcate cu viță de vie, vederea cu orașul Drăgășani sau Oltul.

Restaurantul River Park Drăgășani este de asemeni o locație foarte frumoasă, unde te poți bucura de ospitalitate, mâncare și servire aleasă.

Toate, te vor face să nu regreți nici măcar o clipă că ai ales acest loc.
    Drumul este bun, cu excepția celor câțiva km din Slatina, și se parcurge în aproximativ 2 ore și 30 minute.
    Acum, în Septembrie cred că este cea mai bună perioadă pentru o mică escapadă la Drăgășani.
    De ce?
    Pentru că acum te poți bucura de tabloul de culori, de buchetul de arome, de savoarea strugurilor.
    Te poți bucura de o cină romantică la Dobrușa, de plimbări prin vii, sau te poți relaxa citind pe un șezlong, admirând frumusețea zonei lăsându-te mângâiat de razele blânde ale soarelui de Septembrie.
    Călătoria este bucuria de a descoperi locuri, frumusețe, viață!

Dacă ți-a plăcut articolul, distribuie-l să afle și prietenii tăi.
    Felicitări pentru că ai citit articolul.
    Dacă consideri că articolul a fost util, distribuie-l să afle şi prietenii tăi.
    Rate this post

Categories: Călătorii